Ma reggel az érzelmi kompetenciáról olvastam. A könyv írója szerint ez az amit fejlesztenünk kell, ha meg akarjuk védeni magunkat az egészségre káros, rejtett stressztől, és meg akarunk gyógyulni. Ha pedig azt szeretnénk, hogy a gyerekeink egészséges felnőtté váljanak segítenünk kell őket ennek a képességnek a kifejlesztésében. Azt írja ennél jobb betegségmegelőző módszer nem létezik.

De mi is az az érzelmi kompetencia? Egy képesség. Több részből tevődik össze:

Saját érzéseink átélésének képessége, amely segítségével lehetőségünk van felismerni, tudatában lenni annak, ha stresszesek vagyunk.

Itt a stressz nem idegességet jelent, hanem azt az állapotot, amikor felborul a szervezetünk fiziológiás egyensúlya, és ennek a legtöbbször nem is vagyunk tudatában. Egy-egy érzelmi inger hatására változások történnek az idegrendszerben, a hormonrendszerben, és az immunrendszerben. Ezek tudat alatti folyamatok, nem vagyunk rá hatással. Ha krónikussá válnak, mert pl. a kiváltó ok ismétlődő, vagy folyamatosan fennálló dolog, akkor az káros hatással van ránk, és előbb-utóbb megbetegszünk.

 

·         Az a képesség, hogy hatékonyan ki tudjuk fejezni érzelmeinket, és ezáltal érvényt szerzünk szükségleteinknek, ezzel biztosítva érzelmi határaink integritását.

Ezt nagyon nem kell magyarázni. Állj ki magadért. Minden típusú érzelmet mutass ki, még a negatív érzelmeket is. Az elfojtás káros. A hatékonyság pedig a kommunikáción múlik a legnagyobb részben.

 

·         Képesség, hogy különbséget tudjunk tenni az aktuális szituációban helyén való reakció, és a múltból gyökeredző, gyerekkori bevésődéseken, mintákon alapuló, akkori kielégítetlen igényeken alapuló reakció között.

Tehát az érzelmi reakciónak mindig az aktuális, jelenben lévő szituációhoz kell alkalmazkodni. Fel kell tudnunk ismerni a reakciónk eredőjét, és ha az a jelenben van akkor jók vagyunk, ha valamilyen múltbéli dologból származik, akkor még van dolgunk.

 

·         Képesség, hogy tudatában legyünk valódi szükségleteinknek, anélkül hogy elnyomnák ezeket azért, hogy mások elismerjenek, elfogadjanak minket.

Egyszer még évekkel ezelőtt jártam egy nálam néhány évvel idősebb férfihoz, beszélgetni, illetve reiki miatt. Ő mondta mindig, hogy tudatosan élni. Ma már rengeteg helyről hallani a tudatosságról. Ez nem ellentétes az ösztönösséggel és az intuíciónkra való hallgatással. A kettő kombinálása alkotja a tökéletes párost.

 

Ha az érzelmi kompetencia képességét megszerezzük, vagy birtokoljuk, akkor nagy lépést tettünk abba az irányba, hogy fenn tudjuk tartani azt a belső egyensúlyt, amiről a stressznél írtam.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://csaksemmipanik.blog.hu/api/trackback/id/tr693472273

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása